Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową


Mikrofalówka jet urządzeniem, które używamy częściej niż np. piec, ale za to rzadko ją aż tak brudzimy. Jednak czyścić ją też trzeba. I to nie tylko wewnątrz. Do wykorzystania mamy środki profesjonalne, przeznaczone specjalnie do kuchenek - lub do kuchenek i lodówek - oraz te proste, domowe.


Najczęściej w mikforali coś po prostu odgrzewamy. Czas obróbki Nie dochodzi wtedy do burzliwego gotowania, kipienia i nic nie pryska. Nie jest tak jak w piecu, gdzie np. długotrwale opiekamy większe porcje mięsa.

Ale i mikrofalówki posiadają różne funkcje i możemy np. ugrilować kiełbaskę. A i podczas normalnego podgrzewania coś tam się zawsze ulatnia i wcześniej czy później osiądzie na ściankach urządzenia. Albo skapnie na szklany talerz.


Czyszczenie mikrofalówki


jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową
Nie zapominajmy, że to urządzenie brudzi się nie tylko w środku. Zwłaszcza taka niezabudowana mikrofala kurzy się z każdej strony. A najbardziej z tyłu (górę – bywa, że przetrzemy czasem odruchowo... albo coś tam stoi, choć nie powinno). Tak więc całą kuchenkę trzeba zwyczajnie przetrzeć, nawet na sucho, od czasu do czasu, z każdej strony.

Wnętrze to odzielna historia. Najlepiej oczywiście spryskiwać go systematycznie zwykłym płynem do czyszczenia powierzchni kuchennych i przecierać go mokrą szmatką. Talerz – wymyć z innymi naczyniami. Praktycznie po każdym użyciu, kiedy podgrzewaliśmy coś więcej niż wodę, dobrze sprawdzić co tam w środku.

Bywa, że sprawy zaszły za daleko i urządzenie jest brudne poważniej. Do czyszczenia kuchenek mamy całą gamę produktów profesjonalnych. Znajdziesz je tutaj. Istnieją również specjalne przyrządy do czyszczenia tego typu urządzeń. 

Ale kiedy mikrofala jest umiarkowanie zabrudzona, w sukurs przychodzą nam naturalne produkty, które wykorzystujemy i w innych czynościach domowych. Po nich nie pozostanie żaden intensywny, przykry zapach oraz unikniemy ingerencji chemikaliów.

Jak zwykle w takich przypadkach pomocny okazuje się ocet. Mieszamy go pół na pół z wodą w szklance i pogrzewamy płyn w naczyniu żarodopornym przez kilka minut. W zależności od mocy urządzenia, tak aby zaczął parować. Ów kwas dość skutezcnie działą na tłuszcze. Nastęnie przecieramy powierzchnie mokrą szmatką.


Cytrusy na tłuszcze


Do czyszczenia kuchenki mikrofalowej znakomita jest cytryna. Nie dość, że potrafi rozpuścić tłuszcz, to jeszcze jest całkiem naturalna. Tak więć mieszamy szklankę wody z wyciśniętym sokiem z całego owocu i znów podgrzewamy w nczyniu żaroodpornym, nawet i do kwadransa – zależy od stopnia zabrudzenia i mocy urządzenia.

Podobne efekty możemy osiągąć z pomarańczą – do tego zostanie ciekawy zapach. A można też spróbować zmieszać owe soki.

Soda oczyszczona, to kolejny środek z grona tych uniwersalnych, bo nadaje się do wielu zadań. O ile w przypadku pieca papką z sody pokrywamy ściany, to kiedy czyścimy kuchenkę mikrofalową wystarczy technika podobna jak powyżej. Tzn. robimy roztwór z ok. 3 łyżek sody na szklankę sody, mieszamy i podgrzewamy w mikrofali przez ok. 5 minut. I znów po nagrazniu tej substancji wewnątrz urządzenia, wyciągamy ją, ścianki przecieramy wilgotną ściereczką. Talerz spłukujemy z  obu stron, osobno.

Uwaga! Do czyszczenia tego psrzętu nie używamy ostrych myjek, druciakó itp. Bradzo łatwo zarysować bowiem powierzchnię.

Jak widać czyszczenie kuchenki mikrofalowej to prosta sprawa, zwłaszcza, jeżeli dbacie o nią nie tylko „od święta”.


Ostatnio radziliśmy jak skutecznie wyczyścić łazienkę
Komentarze