Jak zrobić zapach do samochodu


Pewnie zaraz po zakupie nasz pojazd pachniał nowością. To jednak stan krótkotrwały. Za jakiś czas w może pojawić się nieprzyjemny zapach. To nawet nie musi być nasza wina. Dlatego odświeżacz powietrza albo tzw. zapach samochodowy wydaje się koniecznością. Nie trzeba nawet go kupować. Zapach do auta można zrobić samemu i takie wyjście ma kilka plusów.


jak wykonać zapach do auta
Powody pojawienia się niemiłej woni w naszym pojeździe mogą być różne. To może być dym papierosowy, rozlane napoje, okruszki jedzenia lub po prostu wilgoć, zwłaszcza kiedy w aucie jest jakaś nieszczelność. Nie mówiąc o tym, kiedy wozimy ze sobą naszego futrzastego pupila - psa czy kota.

Oczywiście zawsze najlepiej utrzymywać w naszym wehikule czystość, ale pomogą też pewne środki dodatkowe. Zresztą nawet kiedy w aucie jest czysto, możemy po prostu lubić pewne zapachy, wśród których lepiej się nam przebywa.

Można więc powiesić tzw. „choinkę zapachową” lub umieścić na wentylatorze również pochodzący ze sklepu pojemniczek z przyjemną wonią. Jednak produkowane przemysłowo zapachy do samochodu zawierają mnóstwo substancji chemicznych. Niektóre są dla nas nawet szkodliwe, mogą powodować nawet alergię i astmę, jeżeli wdycha się je w dłuższym czasie lub w nadmiernych ilościach.

Do tego, kiedy wykonamy taki gadżet samemu, możemy poeksperymentować z gamą zapachów. Barierą jest tylko nasz prywatny gust i wyobraźnia. Możemy wybrać rozmaite olejki naturalne i mieszać je ze sobą w różnych kombinacjach, by stworzyć unikalne kompozycje zapachowe. Skąd je wziąć? Mnóstwo ich znajdziemy na internetowych portalach sprzedażowych.

Wykorzystć możemy również zawartość kuchennych szafek i inne detale znalezione w domu i w sumie całą inwestycja kosztowała nas będzie grosze.


Kawa do samochodu


Kawa znana jest nie tylko jako wyborny napój, ale i i substancja której aromat neutralizuje nadmiar innych, często niepożądanych zapachów w pomieszczeniu. Do tego  chłonie wilgoć z otoczenia. To dodatkowy argument w przypadku pojazdów, w których często parują szyby.

Wystarczy nasypać garść ziaren do  jakiegokolwiek naczynka i umieścić je wewnątrz pojazdu. Zapach kawy na kilka tygodni odświeży powietrze w kabinie.

Jezcze lepiej umieścić ją materiałowym woreczku i schować w jakimś miejscu - w schowku lub pod fotelem pasażera. Kolejny woreczek zaś włożyć do bagażnika.

Aby wzmocnić aromat kawy można także użyć wersji zmielonej. Wówczas zapach będzie intensywniejszy, choć pozostanie krócej. Tę również wsypujemy do lnianego woreczka i postępujemy podobnie jak we wcześniejszym przypadku.


Zapach „zrób to sam”


Przy udziale bardzo prostych materiałów możemy zrobić coś w rodzaju popularnej choinki zapachowej. Podstawowym materiałem będzie filc. Do tego należy zaopatrzyć się w olejek, coś do odrysowania pożądanego przez nas kształu (choćby kółka), kawałek sznurka, dobry klej (najlepiej kropelka) albo igła i nici. Oraz narzędzia – ołówek lub pisak i nożyczki.

Do najczęściej używanych olejków eterycznych w perfumach DIY należą: lawendowy, ze słodkiej pomarańczy, z trawy cytrynowej, z drzewa sandałowego, paczuli, z bergamotki, kardamonowy, jaśminowy.

Najpierw na filcu odrysowujemy kształt naszej „choinki” (stosujemy tę nazwę umownie), w dwóch egzemplarzach. Wycinamy i na środku jednego przyklejamy sznureczek. Na środek jednego z elementów wlewamy trochę olejku. Sklejamy obie części i zawieszamy w samochodzie.


Niezawodny alkohol


Można wykonać też coś trochę bardziej trwałego. Tu materiały będą trochę inne, Składnikiem głównym naszego zapachu samochodowego będzie alkohol – i nie musi być najdroższy, szlachetny trunek. Tenże będzie nośnkiem zapachu.

Do niego również dojdzie olejek zapachowy a nawet ciut płynu do mycia naczyń. Mieszaninę umieścimy w małym plastikowym lub szklanym słoiczku, po przyprawach lub lekarstwach (zwłaszcza kroplach). Użyć trzeba 2 g surowców aromatycznych (około 60 kropli) na 8 g alkoholu. Tak naprawdę, opieramy się tutaj na zasadach tworzenia perfum. W zakrętce słoiczka nawiercamy dziurki. Zakręcamy dobrze i przy pomocy kawałka taśmy dwustronnej przyklejamy gdzieś w samochodzie, najlepiej w okolicy źródla ciepła i nawiewu. Gotowe!
Komentarze