Jak usunąć białe plamy z mebli laminowanych


Białe plamy na laminowanych meblach to częsta przypadłość. Prawie każdy z nas podobne umeblowanie używa i zwłaszcza na stole takie przebarwienia mogą pojawić się raz dwa. Wyglądają nieestetycznie i wypada sobie z nimi jakoś szybko poradzić.


Takie plamy pojawiają się najczęściej na stołach. Z oczywistych przyczyn - czy to od naczynia z ciepłym napojem, czy to od rozlanego płynu. Wystarczy nie zetrzeć na czas i już. A kiedy w domu odbywa się jakaś „posiadówka”, nie mówiąc o grubszej imprezie, to takie przypadłości są prawie pewne. Wszystkiego na czas wyłapać się nie da. Potem ściągamy obrus i widać nawet kilka takich przebarwień. Jak więc poradzić sobie z białymi plamami na meblach?

Żelazko na plamy


jak usunąć białe plamy z mebli
Od bardzo dawna znałem tę metodę. Ale jest ona dla mnie trochę kłopotliwa... ot, nie chce mi się włączać żelazka, a później gdzieś znajdować dla niego miejsce, aby wystygło. W ogóle nie lubię prasować.

Ale dla porządku: nastawiamy żelazko na średnią moc, używając przy tym funkcję pary. Przykładamy do plamy ściereczkę złożoną podwójnie, po czym przeprasowujemy to miejsce żelazkiem.

Nawet ip 5 sekundach plama powinna zniknąć lub się zredukować. Jeśli do tego nie dochodzi, zwiększamy nieco temperaturę żelazka i przytrzymujemy je na plamie dłużej - do momentu, aż plama całkowicie zejdzie.

Trochę łagodniejszą opcją użycia wysokiej temperatury jest wykorzystanie suszarki do włosów. Tyle, że tą operować trzeba dłużej (jako że nie działamy bezpośrednio na plamę), tj. jakieś 10 minut.

Prosta mikstura


Sposobem bardziej długotrwałym, ale takim przy którym nie możemy się poparzyć, jest użycie wykonanej samodzielnie pasty. W miseczce łączymy ze sobą dwie garście soli gruboziarnistej z niewielką ilością oliwy. Mieszamy aż obie substancje utworzą gęstą masę. Następnie nakładamy dokładnie tę papkę na przebarwienie i zostawiamy do czterech godzin. Uwaga! Nie trzemy, bo sól zarysuje mebel. Po tym czasie zbieramy pastę i przecieramy miejsce ręcznikiem papierowym.

sposoby na usuwanie plam z mebli
Inną miksturą dobrą na meble jest mieszanina nafty z olejem. Łączymy je w równych proporcjach i owym płynem przecieramy plamę np. na stole do momentu aż zniknie. Skuteczny sposób i w ogóle podobne substancje dobrze działają na meble, tyle że nafta trochę śmierdzi.

Ale jest gotowa pasta, która ma przyjemniejszy zapach! To... zwyczajny majonez. I jego trzeba nałożyć na plamę i pozostawić na kilka godzin. Kiedy wysycha, dobrze jest dokładać kolejne warstwy.
Po paru godzinach zbieramy majonez i przecieramy mebel suchą ściereczką. Ta metoda posiada jeszcze silniejszą modyfikację. W przypadku ciemnych mebli dobrze jest dodać do sosu odrobinę papierosowego popiołu.

Coś z łazienki na plamy


Inny produkt, ale tym razem nie spożywczy, który mamy przeważnie w domu, to pasta do zębów – tyle, że musi być biała. I ją kładziemy na plamę, możemy też delikatnie wetrzeć i następnie potrzymać jakiś czas. Po tym usunąć, przetrzeć miejsce i mebel jak nowy!


Ostatnio radziliśmy - jak stosować sodę oczyszczoną dla zdrowia
Komentarze