Stosowanie sody oczyszczonej dla zdrowia


Wodorowęglan sodu czyli popularna soda oczyszczona ma mnóstwo zastosowań w naszym domu, ale także może być środkiem leczniczym. Do tego stopnia, że wykorzystuje się ją w rozmaitych preparatach nawet na oddziałach ratunkowych i intensywnej terapii. My znajdziemy dla niej zastosowanie w mniejszej skali i przy dolegliwościach, z którymi możemy do pewnego stopnia radzić sobie sami.


jak stosować sodę oczyszczoną dla zdrowia
Bardzo ważną właściwością sody jest przede wszystkim jej oddziaływania na pH całego organizmu. Zmienia ona odczyn z kwasowego na bardziej zasadowy. Wodorowęglan sodu zawiara wszak 28 % sodu, czyli każde 4 g sody oczyszczonej dostarcza nam ok. 1 g tego pierwiastka.

A ten minerał jest jednym z wielu składników odżywczych, który utrzymuje płyny wewnątrz organizmu na odpowiednich poziomach i pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu systemu nerwowego. 

Odpowiedni poziom sodu w organizmie jest, także potrzebny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi oraz do zachowania funkcji ruchowych w obrębie nerwów i mięśni. Zbyt mała ilość sodu może doprowadzić do przegrzania się organizmu z powodu zablokowania procesu pocenia się, który jest naturalną termoregulacją.

Widzieliście kiedyś jak czyści się rozmaite materiały sodą? I tak samo może ona oczyszczać nasz organizm. Jedną z jej prozdrowotnych właściwości jest zdolność do usuwania toksyn. Wodorowęglan sodu niszczy nawet toksyny pozostające po silnych terapiach lekowych, głównie w leczeniu raka. Do tego stopnia, że łagodzi skutki działania uranu oraz innych toksycznych chemikaliów zagrażających życiu.


Właściwości antygrzybiczne sody oczyszczonej


Sody oczyszczona posiada znakomite osiągnięcia w eliminacji pewnych typów bakterii i grzybów. Jest stosowana między innymi w leczeniu infekcji grzybami Candida nagromadzonymi w jelitach. Właściwości antygrzybiczne sody są skutecznie w powszechnym katarze sienny oraz alergiach pokarmowych. Po jej zastosowaniu zawsze obserwuje się zmniejszenie dolegliwości.

Jest to środek tak skuteczny, że wykorzystuje się go również w rolnictwie, gdzie sprawdza się w likwidowaniu grzybiczych infekcji roślin w uprawach rolnych i ogrodnictwie, takich jak szara pleśń i antraknoza oraz do zabezpieczania płodów rolnych przed grzybami w czasie ich przechowywania.


Soda na żołądek


Soda oczyszczona to związek zasadowy zobojętniający kwasy. Stą możemy go wykorzystać w leczeniu kwasowości organizmu. Już jednorazow zastosowanie wodorowęglanu sodu przynosi ulgę osobą cierpiącym na zgagę. Z kolei przyjmowana systematycznie skutecznie pomaga w leczeniu przewlekłych form kwasicy metabolicznej takiej jak nerkowa kwasica kanalikowa lub chroniczna niewydolność nerek.

Soda oczyszczona jest w normalnych warunkach wytwarzana przez komórki nabłonkowe żołądka, które pełnią funkcję ochronną. Stały dopływ sody oczyszczonej chroni żołądek przed strawieniem samego siebie oraz wzrostem kwasowego środowiska. Błona śluzowa żołądka zawiera 30 milionów gruczołów które produkują sok żołądkowy zwierający kwasy i wodorowęglan sodu. Dziennie ludzki żołądek wydziela co najmniej gram sody oczyszczonej, co stanowi 2-10% maksymalnego poziomu wydzielania kwasów. Jednak bywa, że trzeba sobie pomóc dodatkowo.

Soda zadziała również na zakwasy powstałe po zbyt intensywnym treningu. Jej właściwości wpływają bowiem na bóle i sztywność mięśni spowodowane kwasem mlekowym.

Terapię sodą oczyszczoną należy stosować systematycznie, ale nie dłużej niż przez trzy tygodnie, bo sama też daje efekty uboczne. Trzeba pamiętać także, że w przypadku dużego zakwaszenia organizmu powinno się przyjmować równocześnie sodę i cukier, a konkretnie glukozę. Takiej terapii powinna towarzyszyć umiarkowna dieta, z minimalnym spożyciem tłuszczów.Jak pić sodę oczyszczoną


Picie tego białego proszku stosujemy zazwyczaj w dawkach 1/2 łyżeczki rozpuszczonej w 1/2 szklanki wody. To podstawowe proporcje. Taką porcję sody oczyszczonej można zażywać co dwie godziny w celu przyniesienia ulgi w bólu oraz przy dolegliwościach żołądkowo - jelitowych. Maksymalnie bierzemy siedem dawek na dobę. Przy wyborze sody oczyszczonej do picia należy kierować się jakością oraz brakiem antyzbrylaczy, które zaburzają właściwości lecznicze sody.

Pijąc sodę oczyszczoną profilaktycznie, kiedy nie mamy nadkwasoty, można też zrobić cytrynowy węglowodan. To prosty przepis pomagający normalizować pH, stężenie fosforanów, wodorowęglanów i antyutleniaczy z witaminy C.
Jak to zrobić? Wyciśnij sok z cytryny, dodaj do niego sodę oczyszczoną małymi porcjami, aż przestanie musować. Mieszankę soku z sodą uzupełnij wodą, tak aby otrzymać 1/2 szklanki napoju. Zasadniczo taką mieszankę najlepiej pić rano i wieczorem w miarę możliwości na pusty żołądek.

Dawkowania sody oczyszczonej rano na czczo oczyszcza żołądek z kwasów i śluzu przed pierwszym posiłkiem. W przypadku nadmiaru kwasów dawkowanie wodorowęglanu sodu powinno odbywać się 1-2 godziny po posiłku,co daje najlepsze rezultaty w eliminowaniu nadmiernej kwasowości.

Warto wiedzieć, że poza wyżej opisanymi właściwościami, soda zmieszana z ciepłą wodą znakomicie łagodzi bóle gardła. Niszcząc bakterie i wirusy, zmniejsza stan zapalny i unieszkodliwia rozwijającą się infekcję. Z kolei picie wody z sodą trzy razy dziennie skutecznie zwalczy również pierwsze objawy przeziębienia i grypy.


Ostatnio radziliśmy jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową


Komentarze