Jak usunąć gumę do żucia z ubrania


Przydarzyło wam się kiedyś usiąść na gumie do żucia? No zdarza się. Rzadko ale jednak. A co później? No łatwo nie zejdzie. Jednak sytuacja nie jest beznadziejna. Istnieją proste sposoby na usuwanie gumy do żucia z materiału.Guma do żucia przykleja się do wszystkiego. O ile jednak z metalu, szkła, a nawet plastiku da się ją szybko usunąć i zmyć pozostałości; to tekstyliów trzyma się szczególnie uparcie. To ze względu na ich strukturę. Guma jest plastyczna, jakby nie jest w pełni ciałem stałem i wnika pomiędzy włókna. Stąd i pozbyć się jej trudniej. Zwykłe pranie nie pomaga. Ale da się inaczej. Poniżej pokażemy wam jak usunąć gumę do żucia z ubrania i z materiałów w ogóle.


Usuwanie gumy do żucia przez zamrażanie


jak usunąć gumę do żucia z materiału
Jednym z bardziej znanych sposobów na gumę do żucia jest skorzystanie ze skrajnie niskiej temperatury. Tzn. takiej, jaką możemy osiągnąć w domu. Najprostsza opcja to użycie kostek lodu, którymi przez kilkanaście minut pocieramy zabrudzone miejsca. Substancja powinna stwardnieć, a następnie odejść od materiału.

Bardziej zdecydowana wersja to ta z użyciem zamrażarki. Ubranie należy złożyć tak, aby miejsce z przyklejoną gumą nie dotykało innych okolic ubrania, po czym włożyć je do worka foliowego i wreszcie do zamrażarki. Tam trzymamy odzież jakieś 3-4 godziny. Guma znów powinna stwardnieć, po czym możemy ją zdrapać nożem (ale raczej takim do smarowania, a nie cięcia, tępym), pilniczkiem do paznokci, szczoteczką do zębów lub w ogóle samym paznokciem.

To zrozumiałe, że do zamrażarki nadadzą się artykuły materiałowe, które tam się zmieszczą. Przy tych większych znów pozostają kostki lodu – albo inne metody.


Jak pozbyć się gumy do żucia żelazkiem


Tak, wysoka temperatura też działa i sprawdza się również wtedy, kiedy guma wniknęła głębiej w strukturę materiału.

W tym celu nastawiamy żelazko na średnią temperaturę i wyłączamy generowanie pary. Przydatna jest też funkcja anti-drip, czyli blokada wycieku wody. Następnym krokiem jest rozłożenie na desce do prasowania papieru do pieczenia albo kartonu. Na nim dopiero kładziemy zabrudzoną sztukę odzieży, gumą do dołu. Chodzi o to, aby ta nie przykleiła się do deski. Wreszcie kilkukrotnie przeciągamy rozgrzane żelazko po zabrudzonej okolicy. Guma powinna przykleić się do papieru.

Jak chodzi o użycie wysokiej temperatury, to na małe zabrudzenia gumą przydadzą się nawet prostownica do włosów, suszarka do włosów albo parownica.

Gdyby guma do żucia okazała się oporna na metody termiczne, warto wypróbować sposoby z użyciem różnych substancji, łatwo dostępnych, które działają na ten produkt. Jak się okazuje, odpowiedź na pytanie jak usunąć gumę do żucia z ubrania, może być dość zaskakująca!


Kwasy i tłuszcze na gumę


Aby usunąć gumę do żucia z tkaniny możemy też zastosować pewne artykuły, które powinniśmy mieć w spiżarce - albo w apteczce. Oto znów niezawodny ocet – łączymy go z wodą w proporcjach 1 do 3. Roztwór ten podgrzewamy i moczymy w nim białą, bawełnianą szmatkę. Tę przykładamy do gumy. Ocet osłabia połączenie włókien materiału z powierzchnią gumy, którą w konsekwencji możemy usunąć. Innym kwasem, który działa na gumę, jest ten zawarty w soku z cytryny. Polewamy nim poplamioną okolicę, czekamy kilka minut i pozbywamy się kłopotu

Trochę dziwaczną propozycją wydaje się użycie masła orzechowego. Ale działa! Podobnie jak takie tłuszcze jak olej kokosowy lub maść rozgrzewająca. Dobrze działają zwłaszcza w przypadku materiałów syntetycznych. Jedną z tych substancji nakładamy na zabrudzenie  i znów czekamy kilka minut. Po czym jak zwykle zdrapujemy.

We wszystkich przypadkach, nawet kiedy już nie ma gumy, może pozostać brzydki ślad, Ten trzeba po prostu wyprać w pralce, czy ręcznie, przy użyciu płynu z detergentami.


Poprzednio radziliśmy jak uchronić się przed kleszczami
Komentarze