Czym czyścić okulary i nie tylko


Jest taki magiczny środek, który potrafi zdziałać wiele. Wyczyścić, zdezynfekować, przegonić owady, odetkać ucho itd. itp. To alkohol izopropylowy, czy też izopropanol. Według definicji naukowej, to bezbarwny związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych, o silnym zapachu i oczywiście łatwopalny. No i nie do spożycia - a więc tańszy.jak zrobić środek do dezynfekcji
Alkohol ów rozpuszcza etylocelulozę, poliwinylobutyral, wiele olejów, alkaloidy, gumy i żywice naturalne.Ta więc silnie odtłuszcza i oczyszcza. Natomiast wysokie stężenie tej substancji umożliwia działanie antyseptyczne - zapobiega on rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

_____________________

_____________________

A że nie zostawia śladów, to jest powszechnie używany do czyszczenia okularów, styków elektrycznych, głowic taśm audio lub wideo, soczewek DVD i innych dysków optycznych, itd.

Trafiłem na niego przypadkiem. Zdenerwowało mnie kiedyś jak drogie są miniaturowe buteleczki ze spryskiwaczem do czyszczenia okularów. Sprawdziłem co jest głównym składnikiem - i bum. Miałem tego na lata. Wystarczyło dodać trochę wody (destylowanej), bo w takim preparacie nie potrzeba aż takiego stężenia alkoholu.


Jak zrobić środek do dezynfekcji rąk 


Miało być na lata, ale zeszło wcześniej. I jeszcze nie mogłem łatwo uzupełnić zapasów. Przyszedł bowiem Covid i okazało się, że główny składnik środków do dezynfekcji, to znów izopropyl. Zawierają one zazwyczaj 70% tego alkoholu. Potrzeba jeszcze trochę wody - ta jest konieczna do otwierania porów błony bakteryjnej, która działa jako brama dla izopropanolu. Ale aby izoprapoanol mógł być stosowany do rąk na dłuższą metę, to trzeba jeszcze czegoś, co złagodzi jego działanie. Dlatego należy zmieszać alkohol izopropylowy z żelem aloesowym w proporcjach 3:1.


Inne zastosowania izopropanolu dla higieny i zdrowia


Ów magiczny środek przydaje się jednak i w innych działaniach związanych z naszym zdrowiem. Przy jego pomocy wysuszymy tzw. "zimno" na ustach. Trzeba je przecierać wacikiem nasączonym preparatem.

Dzięki niemu ulżymy obolałym mięśniom. W tym przypadku stosujemy chłodny okład z izopropylenu, który przykładamy do bolącego miejsca na kwadrans.

Mieliście kiedyś ucho zatkane woskiem? Nie? To dobrze. Ale jakby się przydarzyło, to izopropyl zmieszany pół na pół z octem pomoże. Trzeba nasączyć tym patyczek z watą i bardzo ostrożnie przeczyścić ucho.


Na złe owady


Na wiosnę czy latem często bywa, że dokuczają nam muszki owocówki. Może i nie gryzą, ale trudno coś wystawić w kuchni, zwłaszcza owoce. Jednak nie lubią one alkoholu izopropylowego. Mieszamy więc znów izopropanol z wodą, umieszczamy w rozpylaczu i spryskujemy okolicę. Pryskamy nawet w powietrze. Muszki raz dwa pospadają. Wtedy trzeba je tylko pozbierać i do widzenia.

Podobnie reagują na niego pluskwy, a nawet roztocza. Dobrze też profilaktycznie spryskać miejsca, gdzie roztocza żyją (łóżko) i przewietrzyć. W przypadku zaś wszy, trzeba zwilżyć włosy owym alkoholem i pozostawić na 20 minut.


Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?


Ano właśnie izpopropanolem. W moim przypadku wykorzystuję roztwór alkoholu z wodą i wrzucam do środka goździki (suszone). Od czasu do czasu spryskuję buty wewnątrz. Niektórzy twierdzą również, że czysty, skoncentrowany izopropanol pomaga w rozciąganiu butów. Trzeba je posmarować nim w środku i na zewnątrz, po czym nałożyć grube skarpetki i trochę pochodzić. Ciekawe.

Jeżeli zaś działa on na zapach z butów, to czemu nie odświeżać nim po prostu powietrza? Ależ oczywiście! Znów potrzebny będzie spray, trochę wody i z 10 kropel ulubionego olejku eterycznego. Można rozpylać. Izopropanol nie jest zbyt toksyczny, dlatego tak małe stężenie nam nie zaszkodzi. Kiedyś wykorzystywano go zresztą wziewnie, jako środek znieczulający, zwłaszcza w weterynarii - ale to była już za duża dawka i pojawiały się nieprzyjemne efekty uboczne.


Izopropanol jako rozpuszczalnik


Taką rolę też możę pełnić. Najprostszym zadaniem, jakie możemy mu zlecić, jest usuwanie kleju po etykiecie. Jeżeli np. oderwaliście skądś naklejkę z ceną, ale ta nie do końca odeszła albo zostały ślady kleju, to wystarczy posmarować to miejsce wacikiem z tym alkoholem, poczekać kilka minut, zetrzeć jeszcze raz - i już.

Z podobnych względów jest używany do czyszczenia silników i innych części samochodowych - ale tego nie doradzam, bo trochę go jednak trzeba i mimo, że jest tańszy niż etylowy, to wciąż zbytnio się to nie opłaca. A jak chodzi o pojazdy mechaniczne, to jest on stosowany jako dodatek do paliwa, ponieważ zapobiega powstawaniu kryształków z wody. Ale tego raczej nie róbcie sami.


Wykonanie odmrażacza do szyb samochodowych


Za to z powodzeniem możecie go użyć do szyb samochodowych. Do czyszczenia, owszem, ale też np. jako odmrażacz. Mieszamy w równych proporcjach z octem i o połowę mniejszą ilością płynu do mycia naczyń, zamykamy w butelce ze spryskiwaczem i jest. Tanio, skutecznie.

Tak naprawdę, to ten alkohol może zdziałać wiele. W kuchni, w łazience - bo i tu się nadaje do czyszczenia upartych osadów - w samochodzie, jako środek higieniczny i nie wiadomo co jeszcze.

Jeżeli więc zastanawiacie się czym czyścić okulary - i nie tylko - to izopropanol wymiata!


Poprzednio ujawnialiśmy sposoby na czysty piekarnikKomentarze