Domowe sposoby na brudny piekarnik

Czyszczenie piekarnika to jedna z bardziej denerwujących czynności, które od czasu do czasu musimy wykonać w naszym domu. Bo to i niewygodnie i nie chce schodzić... Oczywiście, lepiej nie dopuszczać do takiego stanu, który wymagałby solidnego czyszczenia. Aje jak już się uzbiera, trzeba sobie jakoś radzić.


Przedstawimy tutaj kilka sposobów na czyszczenie piekarnika. Ale - czyszczenie. Nie przywrócenie do życia piekarnika, który jest po prostu zniszczony, w którym rdza miesza sie ze starym tłuszczem, węglem i nie wiadomo jeszcze czym. Bo i takie spotykaliśmy. Takie coś trzeba potraktować ciężką chemią (jak np. Nanomaxem), a w skrajnych przypadkach - wyrzucić. 


Czyszczenie piekarnika octem


To jedna z najpopularniejszych metod wśród domowych sposobów na czyszczenie piekarnika. Działa, oczywiście przy założeniu, że sprzęt jest tylko brudny. Do tego jest to metoda bezpieczna dla nas oraz dla środowiska. Unikamy stosowania chemikaliów, po których wypada piekarnik wyczyścić jeszcze raz, aby się nie zatruć. Nie przenika do potraw w takim stężeniu i nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Jest to też sposób dość prosty, korzystny również dla systematycznej pielęgnacji naszego sprzętu.

Tak więc, jak się do tego zabrać. Mieszamy nasz ocet z wodą w proporcjach pół na pół, najlepiej od razu w butelce ze spryskiwaczem. Taką miksturą spryskujemy dokładnie wnętrze piekarnika i zostawiamy na jakiś czas. Ja zamykam piekarnik. Niech to pozostane skoncentrowane wewnątrz piekarnika. Ocet powinien zmiękczyć tłuszcz i brud, który następnie wystarczy zetrzeć. Ja używam najpierw ręcznika papierowego, aby zebrać grubsze pozostałości, a później przecieram jeszcze wilgotną ściereczką.

Owszem, to nie zawsze działa niezawodnie. Przy większych zabrudzeniach - a za takie uważamy również przypaleni - trzeba wzmocnić efekt. W tym celu nastawiamy termooobieg na 180 stopni i wstawiamy do pieca duże naczynie z wodą i szklanką octu. Podgrzewamy to jakieś 40 minut. Po tym czasie piekarnik powinien cały zaparować, zaś brud powinien rozmięknąć. I znów przecieramy piekarnik szmatką i jeżeli potrzeba zwyczajnie myjemy.


Czyszczenie piekarnika sodą lub solą - ale nie octem!


czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną
W przypadku mniejszych lub średnich zabrudzeń można znów zastosować środki naturalne, które najczęściej mamy w domu. W tym celu wykonujemy papkę z sody oczyszczonej i wody, o takiej konsystencji, aby było to lepkie. Niektórzy dodają do tego trochę octu - co jednak mnie się nie podoba: soda ma odczyn zasadowy, a ocet to kwas, więc reagują już ze sobą. Jeśli zmieszamy obie te substancje, dojdzie do burzliwej reakcji, w której powstają octan sodu, dwutlenek węgla i woda. Octan sodu to lekko zasadowa sól, która niczego nie czyści. Dwutlenek węgla to gaz i tym bardziej żadnych właściwości czyszczących nie posiada.

No to jak już to mamy jasne, to pokrywamy piekarnik ową sodą bez octu i zostawiamy na dwie godziny. Potem przecieramy całość ściereczką namoczoną w wodzie i właśnie w occie, który tym razem zabierze i sodę.

Jeżeli nie mamy w domu akurat sody oczyszczonej, to można użyć czegoś, co mamy prawie na pewno... no chyba, żeby pożyczyć szklankę tego produktu od sąsiadki. Czyli sól. Trzeba posypać nią wnętrze piekarnika i rozgrzać go do momentu zbrązowienia substancji. Po wystygnięciu urządzenia ścieramy dokładnie sól i czyścimy wnętrze piekarnika przy pomocy mokrej gąbki.


Jak wyczyścić piekarnik kostką do zmywarki


To oczywiście przede wszystkim sposób dla tych, którzy mają zmywarkę. Trzeba najpierw nagrzać piekarnik do ok. 100 stopni. Następnie wziąć jedną tabletkę do zmywarki, położyć ją na blasze do pieczenia, podlać wrzątkiem i zamknąć w piecu na ok. 2 godziny. 

Pod wpływem gorącej wody tabletka się rozpuści, a ta substancja zacznie parować i osiadać na ściankach urządzenia. To szczególnie skuteczny środek, który doskonale radzi sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń.
Później oczywiście wyciągamy blachę i tradycyjnie przecieramy cały sprzęt.

Wszystko to skuteczne metody - ale amatorskie. To jednak domowe sposoby na brudny piekarnik, a nie profesjonalne metody radzenia sobie ze zniszczonym piekarnikiem, o który nie dbano przez lata.|

Zobacz szeroką gamę profesjonalnych środków do czyszczenia piekarnika


________________________


Ostatnio radziliśmy jak usuwać plamy z czerwonego wina


Komentarze