Jak ugotować klarowny rosół

Co prawda jadam rosół jaki jest, ale... jednak wolę rosół klarowny. Tak jest ładniej, a jak ładniej, to wydaje się i smaczniej. Jak więc ugotować klarowny rosół? Taki, aby zadowolił kulinarnych konserwatystów?


Rosół to przecież kanoniczna polska potrawa. Ze świecą szukać takiego, który by go nie znał, to chyba w ogóle bez sensu. Właściwie to najważniejsza zupa, bo przecież oprócz tego, że spożywamy ją samą, to może on stanowić podstawę do kolejnej zupy. Jednak nie każdy umie go ugotować tak, aby spełniał wymagania kucharskich purytanów. Przyrządzając go, dążymy do uzyskania jak największej przejrzystości, aby cieszył nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Tak więc  -

Jak gotować rosół, aby nie był mętny?

sposoby na klarowny rosół
Przede wszystkim podstawą jest zalanie mięsa zimną wodą. Nagłe rozpoczęcie ścinania mięsa to najkrótsza droga do wytworzenia mnóstwa szumowin pływających w garnku z rosołem. 

Kolejną istotną zasadą jest ustawienie mocy palnika na małą lub średnią (to zależy od wielkości naczynia). Rosół jes ttego typu potrawą, która powinna gotować się bardzo powoli, właściwie pykać. Do tego gwałtowne wrzenie także doprowadza do zbytniego mętnienia. Ta zupa lubi dłuższą celebrację. Prawdziwy rosół to nie jest szybka potrawa.

Niestety, zmętnienie może pojawić się nawet wtedy, kiedy podjęte zostaną podstawowe kroki mające temu przeciwdziałać. Na szczęście jest więcej sposobów, na to, aby uniknąć mętnego rosołu. Przedstawiamy je poniżej.


Podstawowe sposoby na klarowny rosół

Również pomysłem z gatunku tych "bazowych", na to aby rosół nie był mętny, jest odławianie szumowin na samym początku gotowania. Dzięki temu nawet jeżeli rosół nie będzie jeszcze krystalicznie czysty, to bardzo w tym pomożemy.
Inny kanoniczny sposób i reklamowany przez wielu na to jak ugotować klarowny rosół, to dolewanie zimnej wody. Po trochę, nie wszystko na raz. Zresztą długo gotując zupę i tak trzeba uzupełniać płyn, aby za bardzo nie wyparował. I ja, szczerze mówiąc, próbując różne z tych pomysłów, uważam, że ten akurat najbardziej sprawdza się w utrzymaniu poziomu płynu...

Bardzo popularnym sposobem na klarowanie, ale i i poprawienie koloru rosołu, jest użycie cebuli. Ważne, by przed dodaniem tego warzywa do zupy, wcześniej je opalić lub podsmażyć na suchej patelni. Niektórzy uważają, żeby cebuli nie należy obierać z łupin. Dzięki temu rosół zyska bogatszy smak, złocistą barwę i większą klarowność.


Mętny rosół uratujesz ziemniakiem

mętny rosół uratujesz ziemniakiem
Według mnie bardzo skutecznym pomysłem jest wrzucenie do wywaru surowego i obranego ziemniaka. Po gotowaniu go w bulionie przez 30 minut rosół powinien stać się klarowny. Metoda ta jest prawdopodobnie najprostszą ze wszystkich dostępnych. Do jej zastosowania potrzebujesz jedynie jednego dużego kartofla, którego należy dokładnie obrać ze skórki, umyć i pokroić w ćwiartki.

Kawałki ziemniaka wkłada się następnie do bulionu, a ten gotuje przez ok. pół godziny na wolnym ogniu. W tym czasie bulwa zgromadzi szumowiny i wyklaruje nawet najbardziej zmętniony rosół. Po wszystkim wystarczy wyłowić ziemniaka i cieszyć się przejrzystą zupą. Ja go zresztą zjadam...

Inne porady na klarowność rosołu

Ciekawym rozwiązaniem, które ma przynosić wyjątkowe efekty, jest dodanie do rosołu tylko jednego goździka. Korzenna przyprawa ma praktycznie od razu "odszumić" nieestetyczną zupę. Do tego dołoży swoje do smaku potrawy.

Bardziej skomplikowany sposób, to klarowanie rosołu białkiem. Wyjmujemy z rosołu warzywa i mięso. Następnie ubijamy pianę z białek i mieszamy ją z płynem w garnku. Gotujemy to na małym ogniu, cały czas mieszając. Czekamy aż wywar się zagotuje, a białko zetnie. Zestawiamy garnek z ognia na kilkanaście minut. W tym czasie wszystkie zanieczyszczenia opadną na dno garnka, a wywar można przelać przez sitko do innego naczynia.

A który z tych sposobów uważam za najbardziej praktyczny? Biorąc pod uwagę efektywność i komplikację - ten z ziemniakiem. Tzn. cebulę też wkładam do owej zupy, ale to bardziej w celu smakowym i kolorystycznym. Jednak tak bardzo ona nie wpływa na klarowność. Ziemniak włożony do rosołu czyni natomiast znaczną różnicę. I on jest według mnie najlepszym sposobem na to jak zrobić klarowny rosół.Komentarze